Turistické zajímavosti

Obec Václavice
Kožlí
Město Týnec
Město Benešov
Prodej mobilních telefonů

Ostatní služby

Napište nám
 
Compro s.r.o. - výpočetní technika
REKLAMA
  


Kostel sv.Jakuba a Filipa na Chvojně u Konopiště,
dříve Velké Chvojno hradiště z doby Keltů.

 

Zděný kostel z roku 1217, tedy počátek 13.století, pozdně románský s novogotickými prvky,ale již před tím hradiště,které se datuje do doby Keltů tj.asi 100 let po Kristu,jako důkaz jsou vykopávky prof.Antonína Hejny a nalezeny předměty ze zlacené bronzy,dosud neobjasněné technologie z doby Keltů. Na jižním svahu,až do údolí se nacházela poměrně velká vesnice,po které se dochovali jen kůlové jamky.Směrem západním stávala dle vykopávek velká kamenná budova tehdejších svobodných pánů majitelů Chvojna. Původní kostel nebyl omítnut z venku ani uvnitř,uhlazené nerovné části byli jen pod freskami nadměrných velikostí. V oratoři velmi rozměrná freska,znázorňujcí sv.Jakuba a Filipa patrony kostela,ve spodní části Panna Marie s Ježíškem na ruce tak zvaná trůnící. Freska u vchodu znázorňuje Ptalemájovu sluneční soustavu,kde je země středem vesmíru. Další freska znázorňuje Peklo,Livjátana/obřího hada/požírajícího hříšníky v pekle. Přestavba v roce 1870-72,přemístěná věž z rohu kostela na střední část. Zadní část kostela sloužila,jako obytná,farní úřad,později děkanství do roku 1891,kdy se zeď vybourala a tak prodloužila stávající loď do nynější podoby,kde byl postaven kůr. Poslední úpravu dělal Josef Mocker v roce 1904-5.V kostele jsou velmi vzácné a velké konsekrační kříže. Dlažba velmi vzácná ze 14 století pravděpodobně Ostrovská keramika. Kostel sloužil pro místní obyvatele,jako úkryt před napadením,o čem svědčí původní kované dveře s ručně vyrobeným plechem. Jako původní majitelé se zrodu zděného kostela zapsali Vrtbové,následovali Ctibor z Kožlí, Heřman,Břeněk,Zdeněk Konopišťský ze Štemberka a další. Myslím,že to jako inspirace stačí a při objednané návštěvě si řeknem podrobnosti,které Vás mile překvapí,jaký historický skvost se nachází v blízkosti Vás a nevíte o něm.

CHCETE NÁM POMOCT ?

Vážení příznivci kostela sv.Jakuba a Filipa na Chvojně. Založili jsme Občanské sdružení „Přátelé Chvojna“. Jedná se hlavně o samostatnou právní subjektivitu,IČO a bankovní účet. Přivítali bychom Vás mezi námi,jako členy,abychom společnými silami mohli pokračovat v této Bohulibé činnosti na obnově kostela sv.Jakuba a Filipa a hradiště z doby Keltů,nedozírné historické hodnoty.
Bývalé velké poutní místo,prostory a okolí se k tomu přímo nabízí. Je zapotřebí něco udělat,aby tento kostel,druhý nejstarší na okrese zaujal místo na poli církevním,kulturním a společenském,jaké si opravdu zaslouží. Účelem je zachovat tuto památku pro příští generace.

Nabídněte jakoukoli pomoc,dle svých možností a schopností,scházet se budeme jednou do roka,kde se určí přesný postup prací a dostanete informace o hospodaření,kde budou zodpovězeny veškeré Vaše dotazy. U nás budete mít vše na očích a pod vzájemnou kontrolou,ostatní bude vždy upřesněno při samotných pracích,nebo při jiné činnosti na Chvojně,místě,které nám našli Keltové na velmi silné,kladné a pozitivní zóně,v čem oni vynikali a máte možnost,pokud jste citlivý a vnímaví na okolí,poznat účinky na sobě samém a bez přesvědčování.

Co vy na to,jak se zachováte,jste lhostejní?

Adresa:
OBČ.SDRUŽENÍ „PŘÁTELÉ CHVOJNA“
Pražského Povstání 2096
256 01 Benešov
Telefon:+420 317 725 052
Mobil: +420 604 980 442
E-mail:chvojen@seznam.cz
IČO: 22691685
Bankovní účet číslo:531794399/0800

 


(c) 2001 - 2018 Compro s.r.o.