Turistické zajímavosti

Obec Václavice
Kožlí
Město Týnec
Město Benešov
Prodej mobilních telefonů

Ostatní služby

Napište nám
 
Compro s.r.o. - výpočetní technika
   
Reklama

     

Město Týnec nad Sázavou

   

Město se nachází v severní části okresu Benešov, 35 km jižně od hlavního města státu Prahy a 10 km od okresního města Benešova.
Leží v malebném údolí řeky Sázavy a je významným střediskem průmyslu, kultury, sportu a turistiky a pro svoji občanskou vybavenost i spádovým územím dolního Posázaví.Stavební památky v historické části města a jeho okolí z přelomu 1. a 2. tisíciletí svědčí o jeho dávné minulosti a významu místa.
Týnec patřil k nejprůmyslovějším městům okresu a státu. Počátky průmyslové výroby spadají do první poloviny minulého století, kdy hrabě z Vrtby zde založil továrnu na výrobu kameniny, v druhé polovině minulého století byla pak postavena v nedalekých Brodcích továrna na přízi.
Zakladatelem moderního průmyslu se stal ve třicátých letech pražský podnikatel Ing. František Janeček. Postavil v Týnci slévárnu hliníku, oceli a barevných kovů a v zakoupené přádelně na Brodcích zahájil výrobu motocyklů JAWA, později i osobních vozů Minor.
Ještě v devadesátých letech se vyrábělo v Jawě okolo sto tisíc kusů motocyklů ročně a oba závody a.s. JAWA a slévárna a.s. METAZ zaměstnávaly cca tři tisíce pracovníků. Pokles zaměstnanosti nastává po roce 1989, kdy v důsledku politických změn došlo ke ztrátě trhů východních zemí (především Ruska).

Letecký pohled na město Týnec nad Sázavou
   
Kamenitá rotunda
   
Kostelík se hřbitovem 
   
     
Podrobněší informace o městě
Týnec nad Sázavou

http://www.mestotynec.cz 


(c) 2001 - 2018 Compro s.r.o.